Rolnictwo w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej
Prezentujemy raport z badania przeprowadzonego wśród osób prowadzących działalność rolniczą na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i jego otuliny.
Celem badania było uzyskanie informacji nt. sytuacji rolników w gminach położonych w zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego i jego otuliny, próba oszacowania potencjału produkcyjnego tamtejszych gospodarstw, ocena możliwości i chęci rolników do przekwalifikowania prowadzonej działalności w kierunku upraw certyfikowanych (rolnictwo ekologiczne), uzyskanie informacji nt. postrzeganego wpływu sąsiedztwa parku narodowego na prowadzoną działalność oraz pozyskanie partnerów do współpracy w ramach projektu „Moja Puszcza. Angażowanie społeczności lokalnych w ochronę przyrody i krajobrazu Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny”.
Badanie przeprowadzone zostało w dniach od 20 lipca do 9 sierpnia 2017. Odbywało się na terenie trzech gmin: Kampinos, Brochów i Leoncin.
Spośród 20 rolników biorących udział w badaniu, niewielka część nie widzi swojej przyszłości w rolnictwie, gdyż uważają, że tylko duże, zmechanizowane gospodarstwa produkujące hurtowe ilości mają szansę przetrwania na rynku. Myślenie to ma swoje uzasadnienie – takie gospodarstwa bronią się przed konkurencją i są dostawcami dużych sieci handlowych. W badaniu wzięli udział rolnicy, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa. Szukają sposobu na utrzymanie się z produkcji rolnej lub wahają się, czy nie wycofać się z rolnictwa. Większość ankietowanych rolników planuje zmiany w funkcjonowaniu swojego gospodarstwa, jednak przejście na ekologiczne uprawy certyfikowane rozważała lub rozważa zdecydowana mniejszość. Jedna czwarta ankietowanych w ogóle nie widzi takiej potrzeby i możliwości.
Badanie miało charakter pilotażowy. Poniższy raport powstał na potrzeby projektu „Moja Puszcza” i nie rości sobie prawa do reprezentatywności dla mikro-regionu zachodniej części Puszczy Kampinoskiej.
Podsumowanie wywiadów z rolnikami >> POBIERZ