Dobre praktyki
Przestrzeń przyjazna przyrodzie - poznaj przykłady dobrych praktyk opisane w naszym katalogu!
Skuteczna ochrona przyrody nie polega tylko na wyznaczaniu obszarów chronionych, lecz zależy także od wielu działań podejmowanych poza nimi, przez różne instytucje i osoby – m.in. władze samorządowe, lokalne grupy i organizacje, przedsiębiorców, rolników, leśników, właścicieli terenów prywatnych i mieszkańców.
Aby minimalizować negatywne skutki zabudowy obszarów naturalnych, coraz szybciej powiększających się terenów nieprzepuszczalnych oraz obszarów o niskiej bioróżnorodności, wspólnie z naszymi ekspertkami i ekspertami opracowaliśmy broszurę "Przestrzeń przyjazna przyrodzie. Przykłady dobrych praktyk", którą można pobrać bezpłatnie w wersji elektronicznej TUTAJ.
W publikacji przedstawiono przykłady dobrych praktyk oraz propozycje konkretnych działań, które każdy mieszkaniec, właściciel ogrodu, działki lub większego terenu może podjąć w celu utrzymania lub poprawy funkcji, jakie pełni przyroda w jego okolicy. Są to w większości rozwiązania proste, często wymagające jedynie zmiany nawyków.
Przedstawione propozycje mają zastosowanie niezależnie od charakteru posesji. Konkretny pomysł i projekt mogą podkreślać oficjalny charakter budynku użyteczności publicznej, tworzyć miejsce zabaw na szkolnym podwórku lub też budować przytulny nastrój w przydomowym ogrodzie.
Zachęcamy do zapoznania się z przykładami dobrych praktyk na naszej stronie oraz w publikacji, gdzie znaleźć można również dane dotyczące kosztów poszczególnych rozwiązań oraz linki do dodatkowych źródeł informacji.
Jak zorganizować warsztaty w trakcie których uczestnicy dowiedzą się jak stworzyć przestrzeń przyjazna przyrodzie opisaliśmy w broszurach dostępnych TUTAJ, relacje z warsztatów możecie obejrzeć na FILMACH.